Nedostatek vitamínu D

Jaké zdravotní problémy může způsobit nedostatek vitamínu D v organismu?

Vitamín D je nepostradatelný pro vstřebávání kalcia a fosfátů v lidském organismu. Jeho nedostatek se může projevit bolestivou osteoporózou nebo rozvojem svalové slabosti. U diabetiků přispívá jeho deficit k rezistenci tkání vůči inzulínu. Nedostatek vitamínu D má vliv na srdeční selhávání a na vznik karcinomu – zejména tlustého střeva a prostaty. U dětí způsobuje nedostatek vitamínu D, kalcia a fosfátů rachitidu neboli křivici.

Jak poznám, že mám vitamínu D nedostatek?

Jaké mohou být indicie? Typickým projevem je osteoporóza, častější zlomeniny zvláště pak ve vyšším věku.  Platí, že čím dříve se s účinnou kompenzací s vitamínem D začne, tím lépe. Při podezření na nedostatek vitamínu D v organismu by mělo být přistoupeno k laboratornímu vyšetření, které zjistí koncentrací vitamínu D v krvi. Laboratorní vyšetření je zpravidla naordinováno ošetřujícím lékařem. Ve specializované laboratoři si o něj může zájemce zažádat napřímo, v tom případě si jej zaplatí jako samoplátce.

Mohu nějak podpořit tvorbu vitamínu D v organismu?

Přirozeným zdrojem vitamínu D je sluneční UV záření. Pro dostatečnou tvorbu vitamínu D je však třeba na slunci trávit přibližně 20-30 minut 2 až 3x týdně. Mimo sluneční záření je možné vitamín D v těle kompenzovat konzumací vybraných potravin jako jsou například v tresčí játra a maso tučných mořských ryb. V menší míře je vitamín D též ve vejcích a játrech dalších živočichů. Možné je též, ideálně po konzultaci s lékařem, použití farmak ať již podávanými ústy nebo nitrožilně.

Říj 31, 2013 | Posted by in Informace o Vitaminu D | Komentáře nejsou povoleny